Stydíte se usmívat a trápí vás váš nerovný chrup? Tomu už je konec! Ještě dnes se objednejte do nejbližší ortodoncie a dejte zelenou rovnátkům. Ty se dělí na dva typy. Rovnátka, která máte po celou dobu pevně připevněné a ty, které jsou jen na noc a jsou tedy vyndavací. Jsou mezi nimi však velké rozdíly. Ty nejdůležitější jsou zde sepsány:
· Chce to mnoho péče. Pamatujte na to, že budete muset mnohem více pečovat o svou dutinu ústní a to hlavně tím, že si budete čistit zuby nejlépe po každém jídle. Někdy vám poslouží jen žvýkačka, avšak u ní musíte být opatrní, abyste si neponičili zámky a nemuseli pak utíkat zpět k zubaři, aby vám zámky znovu nalepili. Nejen že by vás čekalo nepříjemné broušení zubů od lepidla a následné připevňování zámku nového, ale i by vás to mohlo stát nějaké ty peníze navíc.
· Stojí to hodně peněž. Musíte být připraveni na to, že to není úplně zadarmo, avšak ty výsledky za to opravdu stojí a to by mělo být nejdůležitějším kritériem ve vašem výběru. Samozřejmě že ta vyndavací rovnátka stojí podstatně méně, avšak jejich účinnost je oproti těm stálým razantně nižší a léčba trvá mnohem déle.
· Pevná rovnátka. S nimi musíte zapomenout na to, že si nějaký ten pátek nekousnete do jablka a nespořádáte ke svačině hrst oříšků. Léčba trvá rozdílně podle toho, v jakém stavu máte své zuby. Většinou to bývá však v rozmezí půl roku až dvou let. Není to nic hrozného a věřte tomu, že se to dá hravě vydržet.
Rovnátky to nekončí. Poté, co vám sundají vaše napevno přidělaná rovnátka vás čeká ještě mnoho let, kdy budete celou léčbu dokončovat. Většinou dostanete vyndavací rovnátka, která budete ze začátku nosit každou noc. Později už stačí, když si je nasadíte jednou za týden nebo za dva. Kromě těchto vyndavacích alternativ dostanete i drátky, kterými se vám podlepí zuby a ty s vámi budou už napořád, dokud se sami neodlepí.