Pokud nechcete dopadnout jako velká řádka Čechu, tedy se nechcete zadlužit deseti tisíci korun a více, měli byste již nyní v půlce roku pomalu odkládat nějakou část výplaty bokem, abyste na Vánoce měli kam sáhnout a nemuseli si opravdu peníze půjčovat .
I když by toto období mělo být ve znamení klidu a pohody, většinou se naopak jedná o období hektické, o období zvyšování rodinných výdajů na dárky, výlety, jídlo, alkohol a zábavu. Zajímavé je, že dle některých dostupných informací si v minulosti půjčoval na Vánoce každý osmý Čech!
Není ovšem divu, reklamní kampaně již neútočí jen na nás v tom smyslu, že bychom nějaké zboží měli mít, ale útočí v posledních letech také na naše emoce a podvědomí, což znamená že většina z nás nedokáže odolávat tlaku a vrhá se strmě do nakupování.
Je nutné si půjčovat?
Podle odborníků na finance, ale také dle odborníku na lidské chování, by měly spotřebitelské úvěry být využívány pouze v případě, že něco opravdu nutné potřebujeme. V každém případě by mělo platit pravidlo toho, že pokud si na něco úvěr bereme, měli bychom ho splácet jen po dobu, kdy si užíváme daného produktu, Proto není vůbec rozumné se zadlužit kvůli hezkému Štědrému dni a pak mít nepříjemný celý rok kvůli platbám.
Dalším až alarmujícím faktem je to, že některé domácnosti si půjčují a již předem vědí, že si splácení měsíčních plateb nemohou vůbec dovolit.
Závěrem je tedy nutné konstatovat, že brát si úvěr by mělo být až krajním řešením v momentě, kdy si nemůžete dovolit koupit jistou věc. I to však má podmínky. Pokud totiž na věc nemáte bokem našetřeno, vůbec byste její nákup neměli zvažovat. Zvážit nákup na úvěr byste tedy měli v momentě, kdy máte po ruce adekvátní částku, kterou si však chcete nechat pro případ nouze či nějakou neočekávanou situaci.
Peníze