Každé jaro, kdy se začíná v přírodě všechno probouzet, bohužel nás v ní začínají ohrožovat klíšťata. Malí tvorečkové, schopni svými kusadly změnit náš život během několika vteřin. Jak se chránit, abyste nikdy nemuseli slyšet výraz vašeho ošetřujícího lékaře, že skvrna, kterou máte na lýtku není vosí štípanec, ale takhle že maluje borelioza. Anebo abyste po týdnu nezjistili, že únavu, bolesti hlavy a vysokou horečku vám způsobuje klíšťová encefalitida.
Infikovaná klíšťata se vyskytují v celé střední Evropě. Je dobré na internetových stránkách sledovat grafy s jejich výskytem v jednotlivých krajích.
• Ochrana a prevence spočívá především v oblečení, které do přírody nosíme. Mělo by být světlé /na něm jsou klíšťata vidět/, pevná obuv a delší ponožky. V přírodě nesedat a nelehat bez podložky přímo do trávy. Po procházce si důkladně prohlédnout tělo, zda nemáte přisáté klíště.
• Repelenty ve formě sprejů, gelů a náramku používejte už před odchodem z domova.
• Očkování proti klíšťové encefalitidě se doporučuje především osobách žijícím v rizikových oblastech, nebo těch, kteří se pohybují často v přírodě.
Pokud se vám klíště přisaje, lze jej v prvních hodinách lehčeji odstranit. Později vytvoří ze slin cementový obal a pevně se připevní ke kůži.
K vytáhnutí klíštěte použijte pinzetu nebo plastovou kartu. Ranku po vytažení vydezinfikujte.
Jestliže jste měli přisáté klíště a chcete vědět, jestli není přenašečem některého ze závažných onemocnění, můžete jej zaslat do specializované laboratoře. Ta vám pošle výsledek, který nemusí nutně znamenat, že v případě jeho infekčnosti byla přenesena i na vás.
Pokud se infekčnost potvrdí, je nutné bezprostředně zahájit léčbu antibiotiky, k tomu určených. A věřit, že za tři týdny po jejich dobrání, váš krevní obraz ukáže pokles zvýšených hodnot.