Je pochopitelné, že Vánoce jsou nejenom svátky míru a klidu, ale také doba, kdy se snažíme obdarovat všechny, na kterých nám záleží. Dary a filantropická gesta jsou typickou povahou všech lidí, nejenom Čechů, Vánoce však dodávají této zvyklosti jakousi magickou auru a my se často necháváme strhnout davovou hysterií a kupujeme i dárky, které potom nevíme, komu dát.
Hlavně se nezadlužit
Máme pro vás několik rad, jak nezruinovat rodinu a eventuálně svého utrácení nelitovali už na Silvestra. Češi podle průzkumů utrácejí každý rok více.
1. Plánujte si všechny výdaje
Jakékoli zvýšení výdajů je vždy rána do rodinného rozpočtu, zvlášť, pokud sei z výplaty neušetříte víc než maximálně pár stovek. Napište si seznam, co všechno budete kupovat. Dárky pro všechny blízké, přibližný rozsah.
Naplánujte kupování dárku alespoň na dvě výplaty, šetřete na Vánoce, pokud rádi utrácíte. Ujasněte si, kolik potřebujete na běžný rodinný rozpočet a kolik dokážete ušetřit na nadstandard. Vyškrtejte z toho seznamu všechno, co už máte a co je zbytečné kupovat. Rozlišujte mezi nutností a nadstandardem. Nepočítejte s penězi, které nemáte, nebo jejich příjem není jistý.
2. Rozložte si náklady do několika měsíců
Nenechávejte nákupy na poslední týden před vánoci. Šetřete, vytvořte si úspory. Nemusí být nijak velké, stačí si peníze složit ze dvou, tří výplat. Nakupujte průběžně, hlídejte akční nabídky, používejte slevový portál a hledejte, kde pořídíte stejnou věc nejlevněji. Pokud se jedná o větší dárky pro rodinné příslušníky, kupujte je předem a pokud jsou moc drahé, složte se na ně s jiným členem rodiny.
3. Nekupujte bezhlavě
Nenechte se zviklat každoroční nákupní horečkou, které se v Česku standardně odehrává každý rok asi deset dní před Vánoci, kdy všichni kupují, co jim přijde pod ruku. Držte se seznamu.
Peníze