Vše začalo tím, že si dva kamarádi, jejichž touha po naučení se cizího jazyka byla natolik obrovská, že si pronajali velmi malý prostor v Berlíně. Přidali k sobě ještě další dva kamarády. Jejich cílem bylo shromažďovat lidi z celého světa, kteří se rovněž chtějí naučit cizí jazyk. Mysleli si, že by se jazyk od sebe mohli navzájem učit. Vůbec nevěděli, do čeho se pustili. Aplikace se stávala populárnější a populárnější, to bylo hlavním důvodem, aby si dosud neplacenou aplikaci patentovali a vytvořili placený produkt. Mnohé může napadnout neplacená aplikace Duolingo, nicméně ta na rozdíl od Babbelu využívá předem dané algoritmy. Markus Witte a Thomas Hall začali spolupracovat s učiteli, kteří jsou špičky ve svém oboru, lingvisty a dalšími experty, kteří jsou ochotni uživatele jejich aplikace připravit na každodenní konverzace. Samé počátky sahají do srpna 2007, kdy byla tato edukativní aplikace vydána.
Nikoho nepřekvapí, že málem došlo k bankrotu dané platformy, jelikož nebyl předpoklad tak velkého úspěchu, tým neměl žádný byznysplán. Dnes má tým asi 750 členů a za necelých 10 Euro měsíčně je tým ochoten obětovat skoro vše pro pohodlí předplatitelů, kteří mají zdůvodněné vysoké očekávání. Originalita je v tom, že pracovníci nic nekopírují a stále své služby aktualizují, aby byly co nejnovější. Aplikace zkrátka jde s dobou.
V roce 2015 Babbel otevřel svou „pobočku“ v New Yorku, což údajně pomohlo k získání více klientů ze západu. Tento krok pomohl k výdělku přes 22 milionu amerických dolarů.
Jedná se o E-Learning, což znamená, že se učíte online, v podstatě kdykoliv i kdekoliv. Funguje na platformách iOS i Android. Momentálně se můžete naučit 14 jazyků – německy, anglicky (americká i britská), francouzsky, španělsky, brazilskou portugalštinu, švédštinu a italštinu.
Od roku 2017 bylo oznámeno, že aplikace na základě spolupráce s cambridgeskou univerzitou přináší několik velmi levných testů až do úrovně B1.