Chování činčilek není nijak náročný a může být i velice zábavný. V dnešní době se pořizovací cena činčil pohybuje někde okolo tisíce korun za kus, nicméně bychom Vám doporučili pořídit si, pokud Vám to prostory umožňují, rovnou dvě. Těmto malým tvorečkům se žije lépe, když jsou minimálně ve dvojici a mají nějakého kamaráda.
Při koupi musíte počítat s prvotními náklady na nějakou klec, ve které nebude (popřípadě nebudou) stísněná a bude moct hopsat, zásobník na vodu, nějaký ten domeček, hobliny a nádobku na jídlo. Ideální bude koupit nějaké mládě, to si totiž můžete vychovat, aby Vás činčila brala také jako kamaráda. Sice nejsou nějak extra mazlivé, nicméně pokud jim budete denně dávat péči a trochu se jim věnovat, pak Vám to mohou vrátit tím, že za Vámi sami přijdou a například se posadí na rameno či hlavu (není to tak u všech, každá činčilka má svou osobnost).
Musíte také počítat s tím, že je to hlodavec, což znamená, že při každém pobytu venku mimo klec (doporučuji každý den alespoň na 30 minut pustit je proběhnout) se bude snažit vše prozkoumat, všude se dostat a vše okousat a ochutnat. Musíte se tedy smířit, že nábytek možná občas neuchráníte před nějakým tím podpisem. Co se potravy týká, tak nejraději mají řádně nasušené seno a nějakou tu směsku, tu seženete v jakémkoli zverimexu. Dejte si ovšem pozor, některé směsi obsahují rozinky, které činčily mohou jen ve velmi malém množství (cca 1 měsíčně). Pokud budou mít rozinky pravidelně, ničí jim to játra a pak umírají ve velikých bolestech! To samé se týká například oříšků, které jsou pro ně tučné. Každopádně tím neříkám, že je jim nemáte nabízet, naopak. Sušené rozinky a sušená jablka jsou velice oblíbenou pochoutkou činčil a můžete jim je nabízet například jako pamlsky. Jedinou další radou už je snad jen to, abyste vhodně klec s nimi umístili, jsou to noční tvorové a v noci občas dosti řádí. Pokud se o ně ovšem budete dobře starat, budou vašimi společníky například i 10 let.
Zvířata