Nabídek na netu je skutečně nepřeberné množství. Tak jdeme na to, řeknete si, a začnete hledat, abyste si během týdne mohli koupit nové auto, či udělat takový skromnější výlet, třeba jen kolem světa. Jenže všechno má své háčky, a nebudete-li dostatečně opatrní, může se stát, že ještě o peníze přijdete. Ano. Je to bohužel běžná praxe. Já bych tyto domácí práce rozdělil na
· Práce na internetu
· Práce manuálního charakteru
· Práce jen na PC
Prací na internetu rozumíme to, že musíte být online. To jako třeba telefonista, nebo „vyplňovač“ captcha kódů. Také „klikači“ na reklamy a „anketáři“.
Manuální práce jsou všechny montáže propisek, plnění obálek, ruční nadepisování, výroby drobných předmětů a další.
Práce na PC je stejná jako první, jen nemusíte být na internetu stále. Uděláte práci, a pak ji pošlete zadavateli.
Jednoduché, primitivní, a každý si zamne ruce a hrne se do práce. Jenže. Ono to není jen tak.
Všechny tyto práce, tedy 95 % jsou totiž bez smlouvy, takže zadavatel nemusí dodržet naprosto nic. Proto berte jen práce s řádnou smlouvou, ale ani ta vám nedává jistotu. Oblíbeným trikem je příslib práce manuální, tolik ony slavné propisovací tužky a podobné. Zadavatel vám pošle součástky, vy to zkompletujete, a on vám za to zaplatí. Možná. Nebo spíše nikdy ne. Vtip spočívá v tom, že tito zadavatelé chtějí vždy dopředu nějaké peníze. Bývalo to 250 korun, dnes 500 i více. Setkal jsem se i cenami nad tisíc korun. Vy tedy v bláhové naději odešlete požadovaný obnos, a čekáte. Měsíc, dva, tři. Pak píšete rozhořčené maily a dopisy, kterým se zadavatelé vesele smějí, protože oni už vaše peníze mají, a vy jste jim naprosto lhostejní. Druhá sorta, ta slušnější, vám skutečně slíbený polotovar pošle, ale pak, až jim chcete odevzdat první várku, nechce o nějaké zpětném výkupu ani slyšet. A vy si třeba propisky můžete strčit do nosu, nebo se jimi upsat k smrti. Pokud však odbytiště máte, jste zachráněn, a spolupráce by mohla fungovat. Ale na nějaké výdělky v řádů tisíců denně zapomeňte. Také pozor na ruční vypisování adres na obálky. Proč by měl člověk dělat za deset korun za obálku, když to tiskárna zvládne asi sto krát levněji?
Toto většinou neplatí u online klikání na reklamy. Tady je to jen o tom, že nepřijdete o vlastní peníze, protože nikomu nic neplatíte.
Prostě, shrnu to tak. Nikdy nedávejte peníze tomu, koho neznáte. Nikdy neposílejte peníze do neznáma. A pozor, nyní je moderní slíbit zaplacenou částku zpět. Prý je to jen záloha, a při první výplatě bude vrácena. Máte je vidět. Zbydou vám jen oči pro pláč.
Nechci vás zrazovat od přivýdělku, ale vždy věc řádně prozkoumejte a proberte. Pohledejte a informujte se na webech, zda firma platí, a zda vůbec případný odběratel existuje. Přeji hodně štěstí.
Web